Більшість водіїв стикалися з поняттям «розвал-сходження» – це дуже важливий параметр в автомобілі. Коли з розвалом все гаразд, ми навіть і не помічаємо, проте якщо градус повороту порушений, то під час руху це відчутно. Встановлений кут коліс має прямий вплив на керованість та стійкість автомобіля. Загалом від правильності розвалу залежить безпека як самого водія, так і його пасажирів. Неправильний розвал-сходження здатний значно зіпсувати процес екстреного гальмування та стабілізації, що може призвести до дорожньо-транспортної пригоди.

Найменш небезпечним проявом неправильного розвалу є «з'їдена» гума.

Що таке «розвал-сходження»?

Це градусне відхилення між площиною в якій обертається колесо та вертикаллю. Якщо кути не встановлені або встановлені невідповідні для конкретного автомобіля, машина буде нестійкою на поворотах, а надмірне навантаження взагалі їх може вивернути. Разом із схід-розвалом налаштовують кастер, положення осі, кліренс.

Є два види розвалу:

  • позитивний;

  • негативний.

Поняття позитивний розвал використовують, коли верхня частина колеса щодо маточини виходить вперед, а негативний – коли нижня частина колеса виступає вперед. Мінусовим розвалом можуть похвалитися легкі гоночні авто, завдяки цьому полегшується входження в поворот на великій швидкості. Однак це дуже швидко з'їдає гуму, тому на професійних гонках машина часто виїжджає на піт стоп. Машини з негативним розвалом більш стійкі, ніж автомобілі з позитивним. Позитивний розвал навмисно встановлюється на вантажівках, при повному завантаженні автомобіля він прагне до нуля або мінусових значень. Таким чином досягається краща стійкість і керованість, але це також прискорює знос гуми. Нульове значення розвалу найбільш підходить для легкових автомобілів, і то за умови достатньої жорсткості підвіски. На автомобілях старого покоління часто ставлять позитивний розвал, щоб збалансувати його навантаженням.

 Щодо сходження, воно теж бувають позитивним і негативним. Саме сходження визначає як реагуватиме кермо, вимірюється сходження в градусах, міліметрах або хвилинах. Позитивне - коли передня частина колеса дивиться всередину, негативне коли дивиться назовні. Завдяки установці позитивного значення сходження можна забезпечити стійкість на високій швидкості, проте втрачається стійкість на поворотах. Якщо зробити вибір на користь негативного сходження, покращиться загальна керованість автомобілем, але також збільшиться знос гуми і чутливість керма до дорожніх недосконалостей. Правильне налаштування сходження важливіше, ніж виправлення розвалу, адже при неправильному налаштуванні сходження автомобіль може не проїхати і тисячі кілометрів. 

Багато хто вважає, що при ідеальне налаштування сходження має бути з нульовим показником, проте це не так. Норми відхилення кутів на автомобілі встановлюються виробником, на це впливає безліч чинників, таких як: конструкція, ступінь жорсткості підвіски, комплектація, розмірність шин. Однак, не на всіх автомобілях є можливість відрегулювати розвал сходження, приклад тому автомобілі у яких балка чи міст на задній осі.

У цій статті також варто розглянути термін «кастер», альтернативна назва - поздовжній кут нахилу. Кастер – це градусне відхилення між віссю повороту колеса та вертикаллю. Його призначення - стабілізація коліс у процесі набору швидкості, повернення керма в положення прямо після проходження повороту. Про кастер часто забувають, хоча він має безпосередній вплив і на розвал, і на сходження. Позитивне значення кастера дозволяє автомобілю менше «виляти» на великих швидкостях і вирівнює автомобіль після повороту разом з кермом, негативне - знижує керованість, адже робить кермо «важким». Прикладом з позитивним кастером можна вважати велосипед, якщо під час їзди відпустити кермо, велосипед продовжить рухатися прямо. Позитивний кастер є нормою для сучасних машин. Як приклад з негативним кастером, можна назвати візок із супермаркету, де колеса крутяться навколо своєї осі, чим значно покращують маневреність даного транспорту.

Коли ж потрібно робити розвал-сходження:

  • обкатка нового авто;

  • фахівці рекомендують робити розвал кожні 20000 км, природне зношування може вплинути на показники кутів відхилення (елемент планової перевірки);

  • будучи на швидкості автомобіль вскочив у яму, це також може збити налаштування кутів;

  • також не варто забувати, що розвал потрібно робити після різних маніпуляція з ходовою (наприклад заміна зношених запчастин);

  • зміна висоти дорожнього просвіту (кліренсу)

  • швидке зношення гуми;

  • сторонні звуки гуми навіть на невеликій швидкості;

  • проблеми в керуванні автомобілем, складно тримати дорогу;

  • погана стійкість авто на великій швидкості;

  • поганий відгук керма;

  • кермо не повертається у початкове положення;

  • різний кут розвороту;

  • при рівній постановці керма машину тягне в бік;

  • після сезонної заміни гуми, особливо, якщо колеса різних параметрів.

Важливим фактором, що впливає на стан сход-розвалу – це дорожнє покриття, так як їзда по розбитих дорогах має великий вплив на ходову. Також впливає агресивна манера їзди та ударні навантаження на автомобіль, і участь ДТП.

Калібрування розвал-сходження проводиться на СТО, що мають спеціальні установки – стенди. Існують комп'ютерні та оптичні стенди, який з них краще сказати складно, адже багато у чому результат налаштування залежатиме від майстра, який займається калібруванням. Варто зазначити, що налаштування схід-розвалу слід робити лише у разі відсутності проблем з ходовою, адже якщо після налаштування розвалу проводити заміну елементів ходової, то доведеться обов'язково повторити процедуру. Ну і звичайно, якщо є проблеми з ходовою, то налаштування розвалу не допоможе усунути проблеми, які привели Вас на станцію технічного обслуговування.

Перевірка розвалу-сходження може показати чи було авто учасником ДТП, якщо візуальні ознаки відсутні, то порушене положення лонжеронів, викривлення геометрії кузова та інші ознаки позначаться на кутах коліс. Хороший фахівець з налаштування розвалу після діагностики також побачить, що автомобіль потребує ремонту кузова або підвіски.

Крім планової діагностики ходової, перед калібруванням сход-розвалу потрібно вирівняти диски та перевірити рівномірність зношення гуми і тиск у шинах. Також слід переконатися у відсутності люфта у підшипниках та кермового управління. Оскільки гума на передніх колесах зношується швидше, ніж на задніх, фахівці рекомендують їх періодично міняти їх місцями, та контролювати тиск. Це забезпечить рівномірне зношування комплекту. 

Як відбувається процедура регулювання розвалу-сходження? 

На першому етапі профільному фахівцю необхідно перевірити стан підвіски та тиск у шинах. На кожній осі має бути однаковий показник тиску в шинах. Це робиться тому, що якщо не вирівняти тиск, то навіть зі зробленим розвалом машину може «тягнути» в бік, та сама ситуація і з проблемною підвіскою. Коли момент підготовки успішно пройдено, машина заїжджає на спеціальний стенд, при цьому наїжджаючи на спеціальні поворотні кола. Ці кола дозволяють зняти навантаження з підвіски, імітуючи ніби машина висить у повітрі. Далі спеціаліст вводить у спеціалізовану програму марку та особливості автомобіля, так стенд підлаштовується під конкретну машину, отримує інформацію про положення кутів рекомендовані заводом-виробником. Про всілякі розбіжності програма повідомить негайно. Після обміну необхідними даними між фахівцем та програмою, починається безпосередньо процес калібрування, дотримуючись інструкцій програми фахівець виконує необхідні маніпуляції.

Як вплине на автомобіль правильне налаштування розвалу?

  • збільшиться термін служби гуми;

  • збільшується стійкість автомобіля на дорозі та покращується керованість;

  • зниження витрати палива.

Якість і точність регулювання налаштування розвалу сходження залежить рівною мірою від компетентності спеціаліста та працездатності комп'ютерного стенду. Якщо Вам потрібна послуга калібрування схід-розвалу, то звертайтесь на станцію технічного обслуговування ОСКАР.