Сучасні автомобілі досить важко уявити без електроніки, адже саме завдяки їй поруч із словом «автомобіль» з'явилося поняття «комфорт». При покупці автомобіля важливим аспектом є його функціонал, який безпосередньо пов'язаний із електронікою. Завдяки електриці в автомобілі забезпечується керованість, безпека, контроль усіх систем. І ось коли ми звикли до всіх цих благ технічного прогресу, стає відчутним відсутність або некоректна робота якоїсь функції. Проводка автомобіля як кровоносна система в організмі людини, вона пронизує весь автомобіль і забезпечує роботу всіх елементів. Сучасне авто – складний механізм, безліч несправностей якого можуть бути спричинені некоректною роботою електричної складової автомобіля. Відмова будь-якого ланцюга або елемента проводки може вивести з ладу як окрему функцію авто, так і повністю вивести автомобіль з робочого стану.
Більшість функціональних можливостей автомобіля безпосередньо залежить від електрики, наприклад:
-
займання паливної робочої суміші в циліндрах карбюраторних та інжекторних двигунів внутрішнього згоряння;
-
запуск двигуна;
-
зовнішнє та внутрішнє освітлення, світлова індикація шкал приладів приборної панелі та різних сигнальних пристроїв, габаритні вогні тощо.
Крім основних споживачів енергії, є ще допоміжні наприклад: двірники, покажчики повороту, музичне обладнання та інші.
Найбільш поширені причини несправності електроніки в авто:
-
ДТП – навіть якщо візуально авто пошкоджень не має, можуть виникнути розриви в електроланцюзі, які спричиняють некоректну роботу на окремих ділянках;
-
перепади температур – всі складові автомобіля страждають через це, і електричні елементи не виняток, як мінімум, це призводить до окислення робочих мікросхем;
-
природне зношування компонентів;
-
збої в ланцюзі або заводські несправності.
Ремонт електроніки та проводки дуже вартісний процес, як з богу фінансів, так і з позиції витраченого часу. Якість та час ремонту безпосередньо залежить від кваліфікації майстра.
На станціях технічного обслуговування автоелектрик займає почесне місце, адже він має розбиратися в електричній складовій автомобіля будь-якого типу та модифікації. У його обов'язки входить налаштування та ремонт усіх електронних складових автомобіля, при цьому сучасні авто мають електроніку на кілька рівнів складніше порівняно з автомобілями 5-річного віку. Число автомобілів з кожним роком зростає, а їх електронна частина стає більш технологічною і «розумною».
Щоб стати хорошим автоелектриком мало прочитати профільні книги та журнали, потрібен постійний практичний досвід, адже саме він вирізняє кваліфікованого автоелектрика. Невпинний розвиток нових технологій вимагає від автоелектрика постійного навчання, необхідно постійно вдосконалювати свої теоретичні і практичні знання. Навіть незначна поломка, наприклад розрив електричного ланцюга, здатний повністю вивести автомобіль з ладу. Це покладає великий тягар відповідальності на автоелектрика, тому що від його навичок і знань залежить швидкість і якість ремонтних робіт. До цієї ситуації можна застосувати вислів: «хороший фахівець не той, хто знає як бити, хороший той, який знає куди». Адже саме хороший автоелектрик здатний визначити «на око» місце поломки або розриву, і йому не треба буде розбирати весь автомобіль.
Поява більш складних (в плані електрики) автомобілів стала поштовхом до створення високоточних і сучасних пристроїв для діагностики. Поява подібних діагностичних помічників у рази полегшила життя автоелектриків та прискорила процес ремонту автомобілів. Звичайно, кожен спеціаліст з автоелектрики повинен досконало вміти користуватися подібною технікою.
Яку роботу виконує автоелектрик:
-
діагностика всієї електросистеми;
-
профілактичні роботи з електронікою авто;
-
робота з документацією, знання технічних особливостей того чи іншого авто;
-
читання та розуміння мікросхем;
-
читання кодів помилок та їх стирання;
-
ремонт складових панелі приладів;
-
тестування автоелектрообладнання;
-
діагностика мікросхем та електричних ланцюгів авто за допомогою спеціального обладнання;
-
пошук несправностей в електричних вузлах та електропроводки;
-
пошук несправностей у електрообладнанні автомобіля;
-
усунення несправностей в електроніці автомобіля;
-
ремонт електропроводки авто;
-
ремонт контрольних електронних вузлів;
-
ремонт електроустаткування (стартера, генератора і т.д.);
-
параметрування та налагодження мікросхем;
-
монтаж та демонтаж електричного обладнання;
-
заміна непрацездатних вузлів електроніки;
-
ремонт та промивання інжекторів;
-
адаптація коробки передач та блоку управління;
-
відновлення працездатності електроніки після впливу води;
-
встановлення та налаштування автосигналізації, центральних замків;
-
встановлення та ремонт системи освітлення;
-
встановлення додаткових елементів тюнінгу;
-
зарядка акумулятора.
Ремонт електричної складової автомобіля, як і будь-який інший вид ремонту, починається з діагностики. Перевіряють проводку на наявність пошкоджень та розривів, а також тестують все електронне обладнання. Планова діагностика автомобіля допоможе встановити приховані чи неочевидні на перший погляд несправності. Своєчасна діагностика допоможе запобігти серйозним несправностям та вартісному ремонту.
Найчастішими випадками звернення на станцію технічного обслуговування до автоелектрика можна назвати:
-
порушення в роботі системи подачі палива (некоректно працюючий бензонасос видає неправильний тиск);
-
проблеми у роботі елементів керування двигуном;
-
поломка системи запалювання (проблеми із запуском двигуна, нестійка робота двигуна на холостих, падіння потужності двигуна, збільшились витрати палива);
-
порушення у роботі генератора чи стартера (проблеми з пуском автомобіля, чи пуск після кількох спроб);
-
несправності у роботі системи охолодження, опалення чи вентиляції;
-
несправність системи безпеки (коректна робота системи безпеки важливий аспект в автомобілі, зазвичай ми його не помічаємо, але відчуваємо при надзвичайній ситуації чи ДТП, адже завдяки ній можна мінімізувати отримані пошкодження);
-
проблеми зі звуко- або відеообладнанням (не функціонує магнітола, не працює тюнер, некоректна робота камери парктроніка);
-
проблеми з освітленням.
Коли діагностика вказує на місце несправності, то це вже половина роботи. Після усунення проблеми, заміни необхідних електричних та електронних елементів проводять контрольне тестування системи. У більшості випадків ремонт обмежується заміною пошкодженої ділянки проводки або паянням мікросхем.
Ремонт електричної начинки автомобіля – делікатний процес, тому потребує уважності та грамотного підходу. Усунення будь-якої несправності в автомобілі слід довіряти профільному фахівцю, особливо якщо справа стосується електроніки. Адже навіть незначне втручання здатне вивести з робочого стану систему зовсім в іншій частині машини. Серед автоелектриків також є ті, які займаються виключно діагностикою або монтажем систем безпеки і нічим більше, тому будь-яка проблема потребує кваліфікованого вирішення. Щоб якнайшвидше встановити причину несправності та у максимально короткий термін її усунути, потрібно звертатися до профільних фахівців станції технічного обслуговування автомобілів ОСКАР. Наше СТО має все необхідне обладнання для діагностики та ремонту електроніки вашого авто, а висококваліфіковані фахівці мають величезний досвід вирішення проблем, пов'язаних з електрикою.