Завдяки стану дорожнього покриття та якості його ремонту, практично кожен автомобіліст стикався з ремонтом ходової. Своєчасна діагностика ходової значно продовжить термін її служби, адже існує так багато факторів, здатних змінити рівень її надійності. Неприродний стукіт, скрип та інші сторонні звуки є лакмусовим папірцем для поїздки на станцію технічного обслуговування та проведення комп'ютерної діагностики ходової.
Які складові автомобіля належать до ходової?
-
несуча основа (рама або кузов);
У якості основи зазвичай виступає рама (у вантажних автомобілях) або кузов (у легкових автомобілях).
Кузов буває:
-
рамний (дозволяє мінімізувати вібрацію в салоні та підвищує комфорт);
-
безрамний (порівняно невелика маса, а це безпосередньо впливає на знос ходової та витрата палива);
Кузов легкового автомобіля може складатися із трьох відділень – моторний відсік, салон та багажник. У деяких автомобілях багажнику не виділяють окремий відсік, або всі три відділення об'єднують в один.
-
рушій (колодки, диски, гума);
Відразу зазначимо, що рушій і двигун різні речі. Двигун - перетворює енергію в роботу (рух автомобіля). В автомобілі у якості рушія виступають колеса. На легкових авто частіше встановлюють пневматичні колеса (обод, диск та шини). На автобусах та вантажному транспорті зазвичай встановлені бездискові колеса.
-
підвіски.
Підвіска - сполучна ланка між кузовом та рушієм, її основне завдання знижувати вплив від ударів на поганій дорозі, забезпечувати плавність руху та знижувати коливання кузова. Підвіска забезпечує пружне з'єднання кузова та коліс, а всі важливі вузли (двигун, КПП тощо) отримують мінімум вібрації. Підвіска, якщо вона в нормальному, справному стані робить автомобіль більш керованим і стійким на дорозі.
Типи підвісок:
-
залежні;
-
незалежні.
У залежної підвіски обидва колеса однієї осі пов'язані один з одним і рухаються разом із віссю. Друге колесо повністю повторює всі нахили і повороти першого. У незалежної підвіски жорсткий зв'язок між колесами відсутній, тому нахиляються і піднімаються на вибоїнах вони кожен по своєму.
Підвіска складається з 3-х типів елементів:
-
напрямних (важелі, штанги, тяги);
-
пружних (пружини, ресори, торсіони, пневмоподушки);
-
демпфуючих (амортизатори).
Зараз широко застосовуються гідравлічні амортизатори, принцип роботи полягає у продавлюванні рідини через невеликі отвори. До їх появи застосовувалися важільні амортизатори. Ще виділяють двотрубні та однотрубні амортизатори.
Всі складові ходової піддаються великим навантаженням, особливо великий удар на себе бере підвіска, враховуючи стан дорожнього покриття, робити діагностику ходовий і проводити необхідну заміну деталей доводиться досить часто.
Навіщо потрібно робити діагностику?
Насамперед це страховка вашої безпеки, як водія, ваших пасажирів та інших учасників дорожнього руху. Навіть без спеціальних знань та навичок, а також діагностичних стендів можна зрозуміти, що необхідно їхати на станцію технічного обслуговування автомобілів та ремонтувати ходову.
Розглянемо можливі варіанти несправностей і на яку частину ходової вони вказують:
-
неприродний стукіт – вказує на проблеми з підвіскою;
-
погана керованість на швидкості – проблеми з рульовим керуванням;
-
під час руху прямий автомобіль “веде” убік – несправна стабілізація ходової;
-
виріс гальмівний шлях, з'явився стукіт при гальмуванні – знос гальмівних колодок;
-
з'явилася нетипова вібрація кузова;
-
автомобіль розгойдується при гальмуванні чи поворотах;
-
аномальний стукіт в амортизаторах;
-
нерівномірне зношування гуми;
-
витік олії амортизаторів;
-
амортизатори чинять неправильний опір.
Саме діагностика ходової допоможе своєчасно усунути проблеми та убезпечити від значних витрат при капітальному ремонті. Деталі які зазнали зношування, потрібно відразу ж їх замінити або ж відреставрувати.
На етапі діагностики ходової перевіряють:
-
перевірка елементів підвіски, кріпильних з'єднань на наявність ушкоджень;
-
перевірка пружних елементів та шарнірів на наявність ознак зносу;
-
дослідження автомобіля щодо підтікання рідин;
-
перевірка пружин.
Насамперед перевіряють підвіску, оскільки вона приймає він основний «удар» на дорозі. Перевірка амортизаторів проводиться з використанням спеціального приладу, який може показати ступінь їхнього зносу. Також на наявність пошкоджень перевіряють опори, вузли, підшипники, пружини та пильовики. Обов'язково роблять тест гальмівних колодок, шлангів та інших витратних матеріалів, а також перевіряють люфт кермового управління.
Як часто потрібно перевіряти ходову?
Існує багато думок щодо того, як часто потрібно перевіряти ходову, проте, враховуючи всі фактори, що впливають на її стан, то фахівці рекомендують робити перевірку двічі на рік. Звичайно, при появі перших симптомів несправності, не варто чекати на заплановану дату, а потрібно звернутися на станцію техобслуговування відразу ж.
Є два методи діагностики стану ходової:
-
візуальна;
-
стендова.
Візуальний аналіз стану – це оцінка ступеня зносу ходової на власні очі. При візуальному методі оцінки можна побачити тріщини, сколи. Однак точні дані надасть лише спеціальне обладнання, наприклад оцінка кута відхилення постановки коліс вимагає використання спеціальних діагностичних стендів.
Під час ремонту ходової найчастіше роблять:
-
перевірку та заміну амортизаторів;
-
обслуговування важелів;
-
обслуговування кульових;
-
обслуговування підшипників;
-
обслуговування сайлентблоків;
-
обслуговування гальмівних колодок;
-
обслуговування ШРКШ та рульових наконечників.
Деталі, які зазнали зношування або змінюють на нові, або, як у випадку з кульовою, відновлюють їх.
Станція технічного обслуговування автомобілів ОСКАР надає широкий спектр послуг з діагностики та ремонту автомобілів. Для аналізу працездатності тієї чи іншої складової автомобіля використовується сучасне та високоточне обладнання, завдяки чому стає можливим визначати ймовірну поломку на ранніх стадіях, а отже, можливо її уникнути. Наші фахівці впораються з будь-яким технічним завданням, проведуть якісне обслуговування вашого авто та усунуть усі несправності.