Двигун – це серце автомобіля. Як і з серцем, тут потрібна своєчасна діагностика проблем та якісне лікування. Існує багато причин, які можуть вивести двигун з ладу, однак, у більшості випадків, всі вони вирішуються на нашій станції технічного обслуговування ОСКАР.

У статті ми розглянемо варіант саме капітального ремонту двигуна. Такий вид ремонту, однозначно, складний процес, проте він допоможе відновити технічні параметри двигуна та його компонентів.

Процес ремонту включає наступні етапи:

  • демонтаж, повне розбирання двигуна;

  • миття та очищення;

  • пошук та аналіз дефектів, усунення проблем;

  • збирання двигуна на стенді та встановлення агрегату назад.

Капітальний ремонт двигуна не варто плутати із плановим. Під час другого, всього лише, проводиться:

  • чищення вузлів, підтягування болтів;

  • обслуговують кільця, вкладиші та паливну систему.

Як зрозуміти власнику авто, що з його двигуном щось не в порядку?

Перше, що відразу помітить водій – проблеми із запуском автомобіля, поява сторонніх звуків та шуму під час їзди, а також поява датчика «перевірте двигун». Помітною ознакою проблем із двигуном стане колір диму з вихлопної труби. 

Також до симптомів «хвороби» вашого двигуна варто віднести:

  • збільшення витрати палива;

  • нестабільну роботу автомобіля на холостих оборотах;

  • падіння потужності;

  • температурний датчик показує перегрів двигуна;

  • індикація датчика «низький тиск масла»;

  • низька компресія у циліндрах;

  • білий нагар на свічках запалювання.

За наявності хоча б кількох симптомів необхідно провести діагностику, саме вона допоможе виявити проблему та встановити, чи потрібен у даному конкретному випадку ремонт двигуна. Крім несправної роботи двигуна, подібні проблеми можуть бути викликані: неякісним паливом та зносом інших складових.

Якщо капітальний ремонт неминучий, то що буде найкращим рішенням: купівля нового двигуна, ремонт чи покупка двигуна б/в?

Безумовно, покупка нового двигуна або блоку циліндрів у зборі – це ідеальне рішення і краще за інші, але його вартість вкрай висока. Якщо ж ціна це вирішальний чинник, то краще все-таки зробити вибір в бік капітального ремонту. Навіть незважаючи на те, що часом ремонт вийде вам дорожче, ніж покупка б/в двигуна, важливо пам'ятати, що покупка двигуна, який вже був у користуванні, це лотерея. Немає жодної гарантії, що його не спіткає така ж доля, як і ваш, невідомо який у нього ще залишився запас ходу. Капітальний ремонт покликаний відновити вже існуючий двигун до практично нового стану.

Під час капітального ремонту двигуна здійснюється обслуговування деталей двох його основних складових: головки блоку циліндрів та безпосереднього самого блоку. У головці блоку підпадають під заміну: болти, маслознімні ковпачки, прокладки, кришки та ущільнювачі, сальники, а також ремінь або ланцюг ГРМ. Залежно від стану також змінюють клапани та розподільні вали. У самому блоці обов'язково змінюють: вкладиші, поршні, кільця та півкільця. Всі деталі, які з тієї чи іншої причини не були замінені, обов'язково проходять процедуру опресування і в разі потреби виконується їх відновлення. Також необхідною процедурою є перевірка герметизації системи охолодження. Щодо блоку циліндрів, обов'язково перевіряють стан колінчастого валу та поверхню циліндрів, вимірюють площину прилягання.

Більшість автовиробників не передбачають можливість ремонту двигуна, і не виробляють деталей для ремонту поршневої групи, тим самим пропонуючи споживачам заміну блоку циліндрів у зборі. Це спричинило появу альтернативного рішення, а саме розточування блоку циліндрів з наступною установкою гільзи під стандартний розмір.

Водієві автомобіля, на якому виконувався капітальний ремонт двигуна, важливо пам'ятати - спочатку після ремонту, важливо дбайливо експлуатувати автомобіль. Оскільки останній і важливий етап капітального ремонту двигуна – це його “обкатка”. Приблизно ще 3 тис. кілометрів відбуваються так звані “притирання”. У цей час категорично заборонено перевантажувати автомобіль. Перед поїздкою важливо прогрівати автомобіль до робочої температури, уникати різких підйомів та їзди бездоріжжям, різкого набору обертів і різкого гальмування. Усі навантаження на автомобіль у період обкатки мають бути плавними, а швидкість не повинна перевищувати 60-70 км/год.

Скільки коштуватиме капітальний ремонт двигуна?

Процес ремонту двигуна – це вартісний процес, проте на кінцеву вартість ремонту впливає безліч факторів, таких як: складність демонтажу та самої конструкції ДВЗ, типу двигуна, кількості необхідних відновлювальних процедур та маніпуляцій, наявності необхідного обладнання СТО, вартість запчастин. Також не варто забувати про складнощі з переоформленням документів, адже номер на двигуні фіксується під час реєстрації автомобіля. Якщо капітальний ремонт спричинив повну заміну блоку циліндрів, то необхідно провести гільзування блоку.

Скільки ж займає капітальний ремонт двигуна?

Ця цифра залежить від багатьох факторів, адже навіть процес демонтажу на різних авто може тривати від 3 до 10 годин. За ідеальних обставин та за умови наявності всіх деталей, розхідників та необхідного обладнання процес займає 4-5 днів. Процес ремонту може значно затягнутися якщо буде необхідним комплекс слюсарних, токарних та фрезерних робіт, або замовлення деталей. Ремонт дизельних двигунів займає на порядок більше часу, тому що герметичність паливної системи у нього більш вразлива, тому наші майстри до таких двигунів ставляться з більшою скрупульозністю.

На закінчення хочемо Вам нагадати, що після капітального ремонту двигуна, щоб уникнути нових сюрпризів, потрібно захистити двигун від перевантажень, неякісної олії та палива з домішками. Не слід забувати, що своєчасне технічне обслуговування допоможе продовжити термін експлуатації вашого автомобіля. Якісний сервіс та обслуговування двигуна вашого автомобіля можна отримати на станції ОСКАР.